Sig Sauer - P226 LEGION RXP
Romeo1 Pro Red Dot Sight
- Item: E26R-9-LEGION-RXP
- Brand: Sig Sauer
- Condition: New
Out of stock
$1,599.99
Out of Stock
Description
Sig Sauer P226 Legion RXP (E26R-9-LEGION-RXP) is the perfect mix of versatility and performance with the ROMEO1. Finished in Cerakote Elite Legion gray coating, the P226 features custom G-10 grips with a Legion medallion and comes with three magazines. The P226 DA/SA includes a reduced and contoured Elite beavertail that allows for a higher grip, but a reduced profile, which eliminates printing.
Notable Features Include:
Sig P226 RXP:
- 4.4" barrel
- Full size grip and slide
- X-Ray 3 Day/Night Sights w/ ROMEO1 Reflex Sight
- DA/SA Action
- P-SAIT Trigger
Sig ROMEO1:
- 3 MOA red dot
- Multiple intensity settings (also remembers last used setting)
- Top loading CR1632 battery so you wont lose your zero
- Lightweight aircraft grade CNC Magnesium housing
- Glass aspheric lens
- IPX-7 rated waterproof to 1 meter
- Fog proof
What's In The Box?
- (3) 15 rd steel magazines
- Sig hard case
- Cable lock
- Owners Manual
- Sig ROMEO1 w/ cover (battery included)
Specifications
| Color | Gray |
|---|---|
| Caliber/Gauge | 9mm |
| Barrel Length | 4.4" |
| Size | Full-Size/Duty |
| Capacity | 15 + 1 |
| Trigger | Double Action/Single Action |
| Optic Ready | Yes |
| Firearm Sight | X-Ray 3 Day/Night Sights w/ ROMEO1 Reflex Sight |
| Sights | Red Dot Sight |
| Firearm Overall Length | 7.7" |
| Weight | 34 oz |
| Width | 1.5" |
Reviews
Write Your Own Review



