Sig Sauer - P226 ZEV
Romeo1 Pro Red Dot Sight
- Item: E26R-9-ZEV-SAO-TB-RX
- Brand: Sig Sauer
- Condition: New
In stock
$1,999.99
6 In Stock
Description
Sig Sauer P226 ZEV (E26R-9-ZEV-SAO-TB-RX) 9mm FO Romeo1 Pro E26R-9-ZEV-SAO-TB-RX is the same Legendary P226 Frame with the added style and fuction in collaboration with ZEV Technologies. The upgraded ergonomics allow the firearm to feel more balanced and stable in the shooters hand, thus providing a more pleasurable shooting experience. The Sig Sauer P226 has proved itself time and time again being used in some of the harshest conditions around the world in the hands US Naval Special Warfare groups and many other world class gunfighters.
Notable Features Include:
- 9mm Chamber
- Zev Tech Fiber Optics Sights
- Sig Sauer Romeo1 Pro
- Threaded Barrel
- Hard Coat Anodized
- Custom Zev Tech G10 Grip
Sig ROMEO1:
- 3 MOA red dot
- Multiple intensity settings (also remembers last used setting)
- Top loading CR1632 battery so you wont lose your zero
- Lightweight aircraft grade CNC Magnesium housing
- Glass aspheric lens
- IPX-7 rated waterproof to 1 meter
- Fog proof
What's In The Box?
- Sig Sauer P226 Zev 9mm FO Romeo1 Pro
- (3) 15rd steel mags
- Sig Sauer Hard Carry Case
Specifications
| Color | Black |
|---|---|
| Caliber/Gauge | 9mm |
| Barrel Length | 4.9" |
| Size | Full-Size/Duty |
| Capacity | 15 + 1 |
| Trigger | SAO |
| Optic Ready | Yes |
| Firearm Sight | ZEV Tech Fiber Optic Sights with Romeo1Pro |
| Sights | Fiber Optics Sight |
| Firearm Overall Length | 8.6" |
| Weight | 34.1oz |
| Width | 1.7" |
Reviews
Write Your Own Review
Recommended Accessories
-
Trijicon RMR Type 2 Adjustable LED 3.25 MOA - RM06Special Price $489.30 Regular Price $699.00In stock -




