Sig Sauer - P229 LEGION SAO
X-RAY3 Day/Night Sights
- Item: E29R-9-LEGION-SAO
- Brand: Sig Sauer
- Condition: New
Out of stock
$1,299.99
Out of Stock
Description
Sig Sauer Legion P229 Legion SAO ( E29R-9-LEGION-SAO) is finished in a proprietary Legion gray PVD coating and features custom G10 grips with a Legion medallion. An X-Five undercut has been applied to the trigger guard, allowing for a higher grip and greater control. Front cocking serrations provide greater purchase for cycling the action, clearing the firearm, or conducting press checks.
Notable Features Include:
- Mastershop-inspired trigger
- Finished in a Legion gray coating
- Custom G-10 grips with a Legion medallion
- Will ship with three magazines
- SIG Electro-Optics X-RAY3 high visibility day/night sights
What's In The Box?
- Sig Sauer P229 Legion Compact SAO 9mm Luger 3.9"
- Owner's Manual
Specifications
| Color | Graphite |
|---|---|
| Caliber/Gauge | 9mm |
| Barrel Length | 3.9" |
| Size | Compact |
| Capacity | 15 + 1 |
| Trigger | Single Action |
| Optic Ready | No |
| Firearm Sight | X-RAY3 Day/Night Sights |
| Sights | Night Sight |
| Firearm Overall Length | 7.1" |
| Weight | 32 oz |
| Width | 1.7" |
Reviews
Write Your Own Review



