Sig Sauer - P229 SAO Legion
- Item: 229R-9-LEGION-SAO
- Brand: Sig Sauer
- Condition: New
Sig Sauer P229 Compact Legion SAO 229R-9-LEGION-SAO has been trusted by federal law enforcement professionals for decades. It has a aluminum alloy frame with a stainless steel slide, and accessory rail. The Compact Legion is finished in a proprietary Legion Gray PVD coating, custom G10 grips with a Legion medallion, Sig Sauer Electro-Optics X-RAY high visibility day/night sights, and three magazines. It features a reduced, contoured Elite beavertail for higher grip with reduced profile; aggressive front strap checkering; an X-Five undercut with checkering under the trigger guard; front cocking serrations; and low profile decocking and slide catch levers. This single action has a 3.9" barrel, solid steel guide rod, and thumb safety. It includes three, 10-round magazines.
Notable Features Include:
- Proprietary Legion gray PVD coating enhances durability and lubricity
- Custom G-10 grips with Legion medallion inlay
- SAO with decocker
- Compact grip & slide
- Reduced and contoured Elite beavertail
- Aggressive front strap and trigger guard checkering
- Front cocking serrations
- Short Reset Trigger (SRT)l
- 1913 Picatinny accessory rail
- X-RAY3 day/night sights
- Reversable magazine release for you southpaws
What's In The Box?
- P229 Legion SAO
- (3) 10rd steel magazines
- Sig hard case
- Cable lock
- Owners Manuals
| Color | Gray |
|---|---|
| Caliber/Gauge | 9mm |
| Barrel Length | 3.9" |
| Size | Compact |
| Capacity | 10 + 1 |
| Trigger | SAO |
| Optic Ready | No |
| Firearm Sight | XRAY3 Day / Night Sight |
| Sights | Night Sight |
| Firearm Overall Length | 7.1" |
| Weight | 29 oz |



