Sig Sauer - P320 RXP COMPACT
- Item: 320C-9-B-RXP
- Brand: Sig Sauer
- Condition: New
Sig Sauer P320 RXP Compact (320C-9-B-RXP) exclusive slide-mounted optic, the ROMEO1 PRO. The RXP will ensure faster sight acquisition on target. Simply put, it will make a good shooter a great shooter. Shoot confidently with faster target acquisition and improved accuracy. Installed. Zeroed. And backed by the quality of the SIG name. The P320 RXP Compact offers a smooth, crisp trigger to make any shooter more accurate, an intuitive, 3-point takedown and unmatched modularity to fit any shooter and any situation. Its compact frame is ideal for target shooting and home defense, as well as many concealed carry scenarios. This modular, striker-fired pistol features a full-size grip, compact slide, and contrast Suppressor Height Sights along with a factory mounted 6MOA ROMEO1 PRO.
Notable Features Include:
- 3.9" barrel
- Compatible with ROMEO1 PRO
- Contrast sights
- Accessory rail
- Interchangeable polymer grips
What's In The Box?
- (2) 15rd magazines
- Cable lock
- Owners Manual
| Color | Black |
|---|---|
| Caliber/Gauge | 9mm |
| Barrel Length | 3.9" |
| Size | Compact |
| Capacity | 15 + 1 |
| Trigger | Striker Fired |
| Optic Ready | Yes |
| Firearm Sight | ROMEO1PRO w/ Suppressor Contrast 3-dot Sights |
| Sights | Red Dot Sight |
| Firearm Overall Length | 7.2" |
| Weight | 25.80 oz |
| Width | 1.4" |



