Sig Sauer - P320 RXP
- Item: 320F-9-B-RXP
- Brand: Sig Sauer
- Condition: New
Sig Sauer P320 RXP (320F-9-B-RXP) exclusive slide-mounted optic, the ROMEO1 PRO. The RXP will ensure faster sight acquisition on target. Sig's Pistols are engineered to perform anywhere, at any time, and under any circumstance. They boast unique, advanced features that stand out among the rest. The P320 is a striker-fired modular, polymer-framed service pistol designed from the ground up with the input of law enforcement officers. It offers a smooth, crisp trigger, an intuitive, 3-point takedown and unmatched modularity to fit any shooter and any situation. The P320 also has ambidextrous slide catch lever and a reversible magazine release for full ambidextrous operation. The P320 Full Size model features a stainless steel frame and slide, and a M1913 Picatinny rail.
Notable Features Include:
- 4.7" barrel
- Compatible with ROMEO1 PRO
- Contrast sights
- Accessory rail
- Interchangeable polymer grips
What's In The Box?
- (2) 17rd magazines
- Cable lock
- Owners Manual
| Color | Black |
|---|---|
| Caliber/Gauge | 9mm |
| Barrel Length | 6.4" |
| Size | Full-Size/Duty |
| Capacity | 17 + 1 |
| Trigger | Striker Fired |
| Optic Ready | Yes |
| Firearm Sight | ROMEO1PRO w/ X-Ray3 Supressor Sights |
| Sights | Red Dot Sight |
| Firearm Overall Length | 8.0" |
| Weight | 30 oz |
| Width | 1.4" |



