Sig Sauer - P320 Spectre Comp
- Item: P320V003
- Brand: Sig Sauer
- Condition: New
Sig Sauer P320 Spectre Comp (P320V003) features exclusive laser engraved grip modules, TiN gold barrels and triggers, and custom-designed slides, these exclusive firearms are as functional as they are beautiful. Every Spectre series pistol comes standard with XRay3 day/night sights, flat XSeries triggers, and is optic ready out of the box. Each model also comes standard with two magazines, a Sig Custom Works coin and a certified custom certificate.
Sig Custom Works introduces a new era of compensated pistols with the introduction of the P320 Spectre Comp. Built around the proven TXG tungsten-infused grip module, the latest pistol in the Spectre family uses a redesigned slide with falling serrations and an optic plate cover making it compatible with the Romeo1PRO, Deltapoint PRO, or RMR. The 4.6” TiN gold, threaded barrel is fitted with a single port compensator that significantly reduces muzzle flip and felt recoil. The compensator is attached with two taper screws which allow for simple removal and installation. It also houses the front sight, which maintains stability during shooting for faster front sight recovery and acquisition. The TXG grip has also been improved with Sig’s laser engraving treatment, and each pistol includes two 21rd magazines and a Sig Custom Works coin and a certified custom certificate.
Notable Features Include:
- Laser Engraved LXG Tungsten XSeries grip module
- Custom Works Spectre optic-ready slide
- TiN gold threaded barrel with compensator
- XSeries TiN gold flat skeleton trigger
- XRay3 Day/Night sights
What's In The Box?
- Sig Sauer P320 Spectre Comp
- (2) 21 round steel magazines
| Color | Black |
|---|---|
| Caliber/Gauge | 9mm |
| Barrel Length | 4.6" |
| Size | Full-Size/Duty |
| Capacity | 21 + 1 |
| Trigger | Striker Fired |
| Optic Ready | Yes |
| Firearm Sight | X-RAY3 Day/Night Sights |
| Sights | Night Sight |
| Firearm Overall Length | 8.5" |
| Weight | 41.8 oz |
| Width | 1.6" |



