Sig Sauer - P365 NITRON
Micro-Compact
- Item: 365-9-BXR3-MS
- Brand: Sig Sauer
- Condition: New
In stock
$499.99
15 In Stock
Description
Sig Sauer P365 Nitron (365-9-BXR3-MS) is a micro-compact everyday carry size pistol with unprecedented 10+1 full-size capacity. The P365 is striker-fired, with the clean crisp trigger pull you expect from a SIG. Lightweight and easy to conceal, the P365 is chambered in 9mm and is rated for +P ammunition. Included standard is SIGLITE night sights, a 10-round flush fit magazine, and a 10-round extended magazine. An optional 12-round extended magazine allows you to bring the total capacity to 13 rounds.
Notable Features Include:
- 3.1" barrel
- XRay3 night sights
- Full textured polymer grip
- Manual safety version
- Front and rear cocking serations
- Rated for +P ammunition
What's In The Box?
- (1) 10rd flush fit steel magazine
- (1) 10rd extended steel magazine
- Sig hard case
- Cable lock
- Owners Manual
Specifications
| Color | Black |
|---|---|
| Caliber/Gauge | 9mm |
| Barrel Length | 3.1" |
| Size | Sub-Compact |
| Capacity | 10 + 1 |
| Trigger | Striker Fired |
| Optic Ready | No |
| Firearm Sight | XRAY3 Night Sights |
| Sights | Night Sight |
| Firearm Overall Length | 5.8" |
| Weight | 17.80 oz |
| Width | 1.1" |
Reviews
Write Your Own Review
Recommended Accessories
-
Safariland - 7378 7TS ALS Holster - Sig P365 Black - Right Hand -CONCEALMENT PADDLE AND BELT LOOP COMBO HOLSTER7378 7TS ALS Holster - Sig P365 Black
$49.99In stock





