Sig Sauer - P365 TacPac
XRAY3 Day / Night Sights
- Item: 365-9-BXR3-MS-TACPAC
- Brand: Sig Sauer
- Condition: New
In stock
$549.99
11 In Stock
Description
Sig Sauer P365 TacPac (365-9-BXR3-MS-TACPAC) is a micro-compact everyday carry size pistol that's striker-fired, with the clean crisp trigger pull you expect from a SIG. Lightweight and easy to conceal, the P365 is chambered in 9mm and is rated for +P ammunition.
Notable Features Include:
- 3.1" barrel
- XRay3 night sights
- Full textured polymer grip
- Manual safety version
- Front and rear cocking serations
- Rated for +P ammunition
What's In The Box?
- Sig hard case
- Sig Holster
- Cable lock
- Owners Manual
- (3) 12rd magazines
Specifications
| Color | Black |
|---|---|
| Caliber/Gauge | 9mm |
| Barrel Length | 3.1" |
| Size | Sub-Compact |
| Capacity | 12 + 1 |
| Trigger | Safe Action |
| Optic Ready | No |
| Firearm Sight | X-Ray3 day/night sights |
| Sights | Night Sight |
| Firearm Overall Length | 5.8" |
| Weight | 17.80 oz |
| Width | 1" |
Reviews
Write Your Own Review
Recommended Accessories
-
Safariland - 7378 7TS ALS Holster - Sig P365 Black - Right Hand -CONCEALMENT PADDLE AND BELT LOOP COMBO HOLSTER7378 7TS ALS Holster - Sig P365 Black
$49.99In stock





