Sig Sauer - P365 X-MACRO
Macro-Compact
- Item: 365XCA-9-COMP
- Brand: Sig Sauer
- Condition: New
Out of stock
$799.99
Out of Stock
Description
Sig Sauer P365-XMACRO Compact 365XCA-9-COMP innovative new magazine design packs a full-size 17+1 round capacity into the thin, iconic profile of the P365. The P365-XMACRO is also more shootable, with an integrated compensator that reduces muzzle flip and makes follow-up shots faster and more accurate. And with its slim, 1” wide design the P365-XMACRO is more concealable and more comfortable to carry than any other 17 round gun on the market.
Notable Features Include:
- All-New Macro-Compact Grip Module Featuring Standard 1913 Rail
- Integrally Compensated Optic Ready Slide
- 17+1 Capacity
- Interchangeable Small, Medium, and Large Backstrap Included
- 3.1" BARREL
- XRAY3 Day/Night Sights5.56 NATO Chamber
What's In The Box?
- Sig Sauer P365-XMACRO
- (2) 17rd Steel Magazines with High Visibility Followers
Introducing the P365-XMACRO
P365-XMACRO
Specifications
| Color | Black |
|---|---|
| Caliber/Gauge | 9mm |
| Barrel Length | 3.1" |
| Size | Sub-Compact |
| Capacity | 17 + 1 |
| Trigger | Striker Fired |
| Optic Ready | Yes |
| Firearm Sight | X-RAY3 Day/Night Sights |
| Sights | Fixed Iron Sight |
| Firearm Overall Length | 6.6" |
| Weight | 21.5 oz |
| Width | 1.1" |
Reviews
Write Your Own Review



