Sig Sauer - P365XL
- Item: 365XL-9-BXR3-MS
- Brand: Sig Sauer
- Condition: New
Sig Sauer P365XL (365XL-9-BXR3-MS) packs 12 +1 capacity in a micro-compact, highly concealable size. Sight radius is improved with an extended 3.7" slide and barrel, and the 365 XSeries grip module guarantees a more comfortable grip and showcases an integrated magwell. The slide and grip module only add about 1/2" to the overall length and height of the micro-compact P365, while increasing the capacity to 12+1 rounds of 9mm.
The signature XRay3 Day/Night sights with a rear sight plate assembly allows direct mounting of the new SIG RomeoZero or the RMSc relfex optics. Never has so much versatility and capability been featured in such a perfectly concealable size.
Notable Features Include:
- 3.7" barrel
- XSeries P365 grip module with integrated magwell & extended beavertail
- XSeries flat trigger for a clean 90 degree break
- Optic Ready with X-RAY3 Day/Night Sights
What's In The Box?
- (2) 12rd steel magazines
- Sig hard case
- Cable lock
- Owners Manual
| Color | Black |
|---|---|
| Caliber/Gauge | 9mm |
| Barrel Length | 3.7" |
| Size | Compact |
| Capacity | 12 + 1 |
| Trigger | Striker Fired |
| Optic Ready | Yes |
| Firearm Sight | X-Ray 3 Front/ Night Sight Rear Plate |
| Sights | Night Sight |
| Firearm Overall Length | 6.6" |
| Weight | 20.70 oz |
| Width | 1.1" |



