Sig Sauer - P365X
X-RAY3 Day/Night Sights
- Item: 365X-9-BXR3
- Brand: Sig Sauer
- Condition: New
Out of stock
$599.99
Out of Stock
Description
The P365 redefined what a concealed carry pistol should be. Now, it's even better with the new XSeries grip module and flush-fit 12rd magazines, XSeries flat trigger and XRay3 sights with rear optic plate.
Smaller than the current industry leaders but with the ability to carry more..... its tag line "Bring more everyday" rings true.
Notable Features Include:
- 3.1" barrel
- XRay3 night sights w/rear optic plate
- XSeries grip module
- XSeries flat trigger
- Front and rear cocking serations
- Rated for +P ammunition
What's In The Box?
- (2) 12rd flush fit steel magazine
- Sig hard case
- Cable lock
- Owners Manual
Specifications
| Color | Black |
|---|---|
| Caliber/Gauge | 9mm |
| Barrel Length | 3.1" |
| Size | Micro-Compact |
| Capacity | 12 + 1 |
| Trigger | Striker Fired |
| Optic Ready | Yes |
| Firearm Sight | X-Ray 3 Night Sights |
| Firearm Overall Length | 6" |
| Weight | 17.8 oz |
| Width | 1.1" |
Reviews
Write Your Own Review
Recommended Accessories
-
Safariland - 7378 7TS ALS Holster - Sig P365 Black - Right Hand -CONCEALMENT PADDLE AND BELT LOOP COMBO HOLSTER7378 7TS ALS Holster - Sig P365 Black
$49.99In stock





