Sig Sauer - P938 - LIMA 38 LASER
2-Tone Desert Bronze
- Item: 938-9-DB-LSR-AMBI
- Brand: Sig Sauer
- Condition: New
Out of stock
$739.99
Out of Stock
Description
Sig Sauer P939 Lima 38 Laser Desert Bronze (938-9-DB-LSR-AMBI) is chambered for 9mm Luger and has a custom one-piece wraparound Hogue black rubber grip, making the P938 the more powerful version of the trusted P238.
The Sig Sauer Lima38 Laser provides rapid, accurate target acquisition, which results in the ideal sighting solution for self-defense, conceal carry and home defense.
Sig Sauer has included with this special package both a 6-round (flush fit) and 7-round (extended) magazine with a finger-grip extension.
Notable Features Include:
- Lima38 Trigger Guard Laser
- Desert Bronze finish
- Black Rubber Grips
- Slim & lightweight
- 6 & 7 round magazines
- Ambidextrous safety
What's In The Box?
- (1) 6rd flush-sitting magazine
- (1) 7rd extended magazine
- Sig Sauer Lima38 Trigger Guard Laser
- Sig hard case
- Cable lock
- Owners Manuals
Specifications
| Color | Bronze |
|---|---|
| Caliber/Gauge | 9mm |
| Barrel Length | 3" |
| Size | Micro-Compact |
| Capacity | 7 + 1 |
| Trigger | Safe Action |
| Optic Ready | No |
| Firearm Sight | Lima 38 Laser |
| Sights | Laser Sight |
| Firearm Overall Length | 5.9" |
| Width | 1.1" |
Reviews
Write Your Own Review



