Sig Sauer ROMEO3 1x25mm Mini Reflex Sight
3 MOA Red Dot, Picatinny Rail w/ Riser
- Item: SOR31002
- Brand: Sig Sauer
- Condition: New
In stock
$399.99
27 In Stock
Description
Sig Sauer ROMEO3 1x25mm Mini Reflex Sight (SOR31002) is the ideal sighting solution for MSR rifles, shotguns, carbines, submachine guns, and full size handguns. The readily available CR2032 battery is side-loading, allowing for quick battery replacement without having to remove the sight from the firearm. Extremely strong and lightweight aircraft grade CNC Aluminum housing ensures a lifetime of reliable service. Dependable waterproof (IPX-7 rated for complete water immersion up to 1 meter) and fog-proof performance. Includes M1913 Picatinny low-rise mount and premium, quick release QD1.41" co-witness riser mount.
Notable Features Include:
- 3 MOA Red-Dot with Adjustable Brightness
- MOTAC: Motion-Activated Illumination
- 1x Magnification/25mm Clear Aperture
- Fully Multi-Coated Optics/Aspheric Lens
- 100 MOA Windage & Elevation / 1 MOA IPC
- Ultra-Lightweight Magnesium Housing
- TruHold Lockless Zeroing System
- Waterproof, IPX7-Rated
- QD Picatinny Raiser Mount
What's In The Box?
- SIG SAUER ROMEO3 1x25 Open Reflex Sight (QD Picatinny Raiser Mount, Graphite)
- CR-2032 Battery
- QD Picatinny Raiser Mount
- Limited Lifetime Warranty
- Limited 5-Year Warranty
ROMEO3 1X25 MM
Specifications
| Magnification Type | 1x |
|---|---|
| Magnification | Fixed: 1X |
| Objective Lens Size | 25mm |
| Exit Pupil | N/A |
| Eye Relief | Unlimited |
| Field of View @ 100 Yards Spec | N/A |
| Tube Diameter | N/A |
| Turret Click Value | 1.0 MOA |
| Illuminated Reticle | Yes |
| Reticle Focal Plane | N/A |
| Battery Type | CR2032 |
| Weather Resistance | Waterproof & Fogproof |
| Weight | 1.4 oz |
| Length | 2.4" |
| Battery Life | CR2032 |
| Max Elevation Adjustment | 100 MOA |
| Max Windage Adjustment | 100 MOA |
Reviews
Write Your Own Review



