Sig Sauer ROMEO 5 XDR 1x20 Compact Green Dot Sight
- Item: SOR52122
- Brand: Sig Sauer
- Condition: New
The Sig Sauer ROMEO 5XDR 1x20 Red Dot Sight (SOR52122) is a compact sight that offers armed professionals and civilians a 1x aiming solution. 2 MOA illuminated reticle features 10 illumination settings (8 daytime and 2 night vision). Motion activated illumination powers on when it senses movement and powers down when it does not, to preserve battery life. When the illumination is manually turned back on, it will remember your last used settings. The Sig Sauer ROMEO 5XDR 1x20 Red Dot Sight has a battery life of over 50,000 hours.
Notable Features Include:
-
The ROMEO5X/XDR combines leading-edge optical design, lightweight aluminum housing for years of worry-free service at a competitive price.
-
Features high-performance coatings for excellent light transmittance and extended runtime.
-
ROMEO5X comes with a 2 MOA dot while the ROMEO5XDR can be toggled between a 2 MOA dot or a 65 MOA circle dot reticle.
-
Features MOTAC (Motion Activated Illumination), powers up when it senses motion and powers down when it does not, enhancing battery life
-
Runs off a single AAA battery for up to 50,000 hours of runtime under normal use.
-
Modular M1913 Picatinny riser mount for 1.41” (absolute co-witness) or 1.63” (1/3 lower co-witness) sight heights.
-
Dependable IPX-7 waterproof performance.
-
Covered by SIG SAUER’s INFINITE Guarantee and Electronics Limited Warranty
| Magnification | Fixed: 1X |
|---|---|
| Objective Lens Size | 20mm |
| Exit Pupil | N/A |
| Eye Relief | Unlimited |
| Field of View @ 100 Yards Spec | N/A |
| Tube Diameter | N/A |
| Turret Type | N/A |
| Turret Click Value | 1.0 MOA |
| Illuminated Reticle | Yes |
| Reticle Focal Plane | N/A |
| Battery Type | AAA |
| Weather Resistance | Waterproof & Fogproof |
| Weight | 5.6 oz |
| Length | 2.5" |
| Battery Life | 50,000 hrs |
| Max Elevation Adjustment | 100 MOA |
| Max Windage Adjustment | 100 MOA |



