Sig Sauer ROMEO 5 X 1x20 Compact Red Dot Sight
- Item: SOR52101
- Brand: Sig Sauer
- Condition: New
Sig Sauer ROMEO 5 X-Compact 1x20 red dot sight (SOR52101) provide civilians and armed professionals a robust 1x aiming solution for any situation. Ultra-low parallax so point-of-aim is point-of-impact and the red dot remains parallel to the bore of your firearm, no matter what your viewing angle is relative to the optical axis of the sight. Unlimited eye-relief allows you to acquire the aiming point and the target regardless of the position of your eye behind the sight. The readily available CR2032 battery is side-loading, allowing for quick battery replacement (featuring 40,000+ hours or more of life). Dependable waterproof (IPX-7 rated for complete water immersion up to 1 atmosphere) and fog-proof performance.
Notable Features Include:
-
The ROMEO5X/XDR combines leading-edge optical design with an extremely robust, lightweight aluminum housing for years of worry-free service at a competitive price.
-
Features high-performance coatings for excellent light transmittance and extended runtime.
-
ROMEO5X comes with a 2 MOA dot while the ROMEO5XDR can be toggled between a 2 MOA dot or a 65 MOA circle dot reticle.
-
Features MOTAC™ (Motion Activated Illumination), powers up when it senses motion and powers down when it does not, enhancing battery life
-
Runs off a single AAA battery for up to 50,000 hours of runtime under normal use.
-
Modular M1913 Picatinny riser mount for 1.41” (absolute co-witness) or 1.63” (1/3 lower co-witness) sight heights.
-
Dependable IPX-7 waterproof performance.
-
Covered by SIG SAUER’s INFINITE Guarantee™ and Electronics Limited Warranty, see website for full details.
What's In The Box?
- SIG SAUER Romeo5 X Compact Red Dot Sight (2 MOA Red Dot Illuminated Reticle, Graphite)
- AAA Battery
- Absolute Co-Witness Picatinny Riser Mount
- Low-Profile Picatinny Mount
- Allen Wrench
- Limited 5-Year Warranty
- Limited Lifetime Warranty
| Magnification | Fixed: 1X |
|---|---|
| Objective Lens Size | 20mm |
| Exit Pupil | N/A |
| Eye Relief | Unlimited |
| Field of View @ 100 Yards Spec | N/A |
| Tube Diameter | N/A |
| Turret Type | N/A |
| Turret Click Value | .5 MOA |
| Illuminated Reticle | Yes |
| Reticle Focal Plane | N/A |
| Battery Type | AAA |
| Weather Resistance | Waterproof & Fogproof |
| Weight | 5.6 oz |
| Length | 2.47" |
| Battery Life | 50,000 hrs |
| Max Elevation Adjustment | 80 MOA |
| Max Windage Adjustment | 80 MOA |



