Sig Sauer Romeo 8T
1x38mm
- Item: SOR81002
- Brand: Sig Sauer
- Condition: New
In stock
$699.99
Only 1 Left!
Description
Sig Sauer Romeo 8T (SOR81002) / No one understands the need for uncompromising accuracy better than SIG SAUER. SIG has developed truly game-changing optics for all types of shooters: military, law enforcement, hunters and competitive shooters.
Notable Features Include:
- 1x magnification
- 4 Ballistic Circle-Dot Reticle Options
- Waterproof & Fogproof IPX-8 rated
- MOTAC (Motion Activated Illumination)
- 7075-T6 lightweight aluminum housing
- 100,000+ hour battery life
- Maximum clarity, accuracy, and performance
- 65 MOA Circle with 2 MOA Red Dot
What's In The Box?
- Sig Sauer Romeo 8T 1x38mm Red Dot Sight - Black
- Lens Cover
- 1/2 Hex Holt Mount
Specifications
| Magnification | Fixed: 1X |
|---|---|
| Objective Lens Size | 1X38mm |
| Tube Diameter | N/A |
| Turret Type | Tactical MOA |
| Turret Click Value | .5 MOA |
| Illuminated Reticle | Yes |
| Reticle Focal Plane | N/A |
| Battery Type | CR123 |
| Parallax Adjustable | No |
| Weather Resistance | IPX 8 |
| Weight | 13.7oz |
| Length | 3.6" |
| Battery Life | 50000 hr |
| Max Elevation Adjustment | 100 MOA |
| Max Windage Adjustment | 100 MOA |
Reviews
Write Your Own Review



