Sig Sauer SIERRA3BDX 6.5-20x52 Rifle Scope - Side Focus
Illuminated BDX-R1 Digital Ballistic Reticle - Digital Focal Plane
- Item: SOSBDX36111
- Brand: Sig Sauer
- Condition: New
Out of stock
$849.99
Out of Stock
Description
Sig Sauer SIERRA3BDX 6.5-20x52 (SOSBDX36111) is powerful and provides an illuminated auto-holdover dot on targets when combined with a BDX capable KILO rangefinder. Motion activated illumination powers on when it senses movement and powers down when it does not. The Sig Sauer SIERRA3BDX 6.5-20x52 features a large 52mm objective lens coated with Spectracoat for anti-reflective, superior light transmission.
Notable Features Include:
- Integrated BDX Ballistic Data Xchange. A rangefinder and riflescope system that uses ballistics, enviromental conditions and Bluetooth® to illuminate the exact holdover dot.
- Automatic holdover dot on a Digital Focal Plane, combining Second Focal Plane stadias, with an OLED illuminated ballistic holdover dot that automatically scales with zoom to subtend on target at any magnification level.
- Features our MOTAC (Motion Activated Illumination) that powers up when it senses motion and powers down when it does not. Provides for optimum operational safety and enhanced battery life.
- Spectracoat highly efficient, ultra-wide broadband, anti-reflection lens coatings reduce surface reflections to extremely low levels xacross the entire visible spectrum providing superior light transmission.
- SIG SAUER’s innovative KinETHIC kinetic energy transfer indicator. KinETHIC provides assistance in assuring an ethical hunt by indicating when energy on target drops below a threshold that can be set by the hunter using the SIG BDX App.
- New for BDX riflescopes, Auto LevelPlex, automatically increases digital level sensitivity on longer shots.
- Dependable waterproof (IPX-7 rated for complete immersion up to 1 meter) and fog-proof performance.
What's In The Box?
- SIG SAUER 6.5-20x52 SIERRA3BDX Riflescope (BDX-R1 Reticle)
- 2 x CR2032 Battery
- Limited 5-Year Electronics Warranty
- Limited Lifetime Warranty
Sierra3BDX
Specifications
| Magnification | Zoom: 6.5X to 20X |
|---|---|
| Objective Lens Size | 52mm |
| Exit Pupil | 6.1-2.6 |
| Eye Relief | 4.21" - 3.43" |
| Field of View @ 100 Yards Spec | 14.1ft - 4.7ft |
| Tube Diameter | 30mm |
| Turret Click Value | .250 MOA |
| Illuminated Reticle | Yes |
| Reticle Focal Plane | 2nd Focal Plane |
| Battery Type | CR2032 (2) |
| Weather Resistance | Waterproof & Fogproof |
| Weight | 25.9 oz |
| Length | 14.25" |
| Battery Life | 80-100 Hrs |
| Max Elevation Adjustment | 40 MOA |
| Max Windage Adjustment | 40 MOA |
Reviews
Write Your Own Review



