Sig Sauer TANGO4 6-24x50
FFP Illum MOA Milling Reticle - 30mm Tube
- Item: SOT46111
- Brand: Sig Sauer
- Condition: New
Out of stock
$699.99
Out of Stock
Description
Sig Sauer TANGO4 6-24x50mm (SOT46111) riflescope is the ideal solution for long-range precision shooting, tactical engagements, and long-range hunting with 4x times optical zoom and illumination in a 30mm one-piece main tube. Low dispersion (LD) glass provides industry-leading optical clarity for any situation. Offered in the first focal plane (FFP) with multiple, illuminated reticle options. Dependable waterproof (IPX-7 rated for complete immersion up to 1 meter) and fog-proof performance.
Notable Features Include:
- 4x times optical zoom with illumination in a 30mm one-piece main tube
- Low dispersion (LD) glass provides industry-leading optical clarity for any situation
- Offered in the first focal plane (FFP) with multiple, illuminated reticle options
- Dependable waterproof (IPX-7 rated for complete immersion up to 1 meter) and fog-proof performance
- LockDown™ Zero System on the TANGO4 features a resettable zero, zero-stop, and auto-locks down at zero
What's In The Box?
- SIG SAUER 6-24x50 TANGO4 Riflescope (MOA Miling)
- CR2032 Battery
- Limited Lifetime Warranty
- Limited 5-Year Electronics Warranty
Specifications
| Magnification | Fixed: 6X |
|---|---|
| Objective Lens Size | 50mm |
| Exit Pupil | 8mm - 2.1mm |
| Eye Relief | 3.3" |
| Field of View @ 100 Yards Spec | 14.7' - 3.7' |
| Tube Diameter | 30mm |
| Turret Type | Tactical MOA |
| Turret Click Value | .250 MOA |
| Illuminated Reticle | Yes |
| Reticle Focal Plane | 1st Focal Plane |
| Battery Type | CR2032 |
| Weather Resistance | IPX 7 |
| Weight | 22.9 oz |
| Max Elevation Adjustment | 60 MOA |
| Max Windage Adjustment | 30 MOA |
| Warranty | 5 Year |
Reviews
Write Your Own Review




