Sig Sauer TANGO MSR 1-10x28 SFP
- Item: SOTM11000
- Brand: Sig Sauer
- Condition: New
Sig Sauer TANGO MSR 1-10x28 SFP (SOTM11000) featurs three new low power variable optics loaded with standard features and offered at an incredible value. These new models include illuminated reticles, factory installed flip-back lens covers, removable thread-in magnification throw levers and the impressive ALPHA-MSR cantilever mount. The TANGO-MSR follows the TANGO6T 1-6x24mm riflescope's acclaimed lineage. Built in Wilsonville, Oregon, the TANGO6T has been the winner of three consecutive US military contracts: the Squad Designated
Marksman Riflescope (SDMR), the Squad Variable Powered Scope (S-VPS) and the Direct View Optic (DVO) programs.
Notable Features Include:
- 1-10x28mm
- 34mm main tube
- Second Focal Plane
- Illuminated BDC reticle
- Side focus
- Includes 1.53" high cantilever mount
| Magnification | Zoom: 1X to 10X |
|---|---|
| Objective Lens Size | 28mm |
| Exit Pupil | 2.8 - 9mm |
| Eye Relief | 82 - 90mm |
| Field of View @ 100 Yards Spec | 10 ft - 110 ft |
| Tube Diameter | 34mm |
| Turret Type | Capped |
| Turret Click Value | .5 MOA |
| Illuminated Reticle | Yes |
| Reticle Focal Plane | 2nd Focal Plane |
| Weight | 20.4 oz |
| Length | 10.5" |
| Max Elevation Adjustment | 100 MOA |
| Max Windage Adjustment | 100 MOA |



