Sig Sauer WHISKEY 3 2-7x32
- Item: SOW32201
- Brand: Sig Sauer
- Condition: New
Sig Sauer Whiskey 3 2-7x32mm (SOW32201) designed for dangerous game hunting. 3x optical zoom offered in second focal plane (SFP) with multiple reticle options. HellFire illumination available on select models. Low dispersion (LD) glass provides industry leading optical clarity for any situation. European style eyepiece for a smooth, fast, and precise reticle adjustment. Dependable waterproof (IPX-7 rated for complete immersion up to 1 meter) and fog-proof performance. Designed for traditional hunting rifles as well as common MSR / AR platforms, the WHISKEY3 2 - 7x32 mm riflescope is the ideal solution for short to medium range engagements, as well as recreational shooting across a wide range of calibers.
Notable Features Include:
- Low 2-7x magnification is ideal for close to medium-range applications with the ability to reach longer distances if required
- 32mm objective helps to maintain a low-profile form factor to reduce snag hazards, especially when moving through brush
- Low-dispersion (LD) glass corrects aberrations, improving contrast and color fidelity and correcting lens-edge curvature
- Highly efficient, ultra-wide broadband anti-reflection SpectraCoat lens coatings reduce surface reflections across the entire visible spectrum, improving light transmission
- Extremely durable and abrasion-resistant LensArmor lens coatings ensure the lenses avoid scratches and other abrasions that can interfere with clear views
- 47-foot field of view on 2x, 14' on 7x
Quadplex Reticle Details:
- Simple non-illuminated duplex design
- Second focal plane placement: Reticle appearance won't change as magnification moves power up and down; it appears the same at all power settings
- Long outer posts with short thin center hairs
- Center hairs provide precise shot placement at high power with the posts providing a clearly defined aiming point on low power
- Simple design leaves the field of view uncluttered and free from distraction
| Magnification Type | 2X to 7X |
|---|---|
| Magnification | Zoom: 2X to 7X |
| Objective Lens Size | 32mm |
| Exit Pupil | 4mm |
| Eye Relief | 3.6" |
| Field of View @ 100 Yards Spec | 47.1ft - 13.8ft |
| Tube Diameter | 1 Inch |
| Turret Type | Capped |
| Turret Click Value | .5 MOA |
| Illuminated Reticle | None |
| Reticle Focal Plane | 2nd Focal Plane |
| Weather Resistance | Waterproof & Fogproof |
| Weight | 14.3 oz |
| Max Elevation Adjustment | 90 MOA |
| Max Windage Adjustment | 90 MOA |



