Sig Sauer WHISKEY 3 3-9x40
- Item: SOW33202
- Brand: Sig Sauer
- Condition: New
Sig Sauer WHISKEY 3 3-9x40 Rifle Scope (SOW33202) designed for traditional hunting rifles as well as common MSR / AR platforms, the WHISKEY3 3 - 9x40 mm riflescope is the ideal solution for short, medium and long range engagements and dangerous game hunting, as well as recreational shooting across a wide range of calibers. 3x optical zoom offered in second focal plane (SFP) with multiple reticle options. Low dispersion (LD) glass provides industry leading optical clarity for any situation. European style eyepiece for a smooth, fast, and precise reticle adjustment. Dependable waterproof (IPX-7 rated for complete immersion up to 1 meter) and fog-proof performance.
The WHISKEY3 is outfitted with a simple non-illuminated duplex crosshair reticle that provides a clear aiming point—whether you have the scope set to low power for mid-range use or if you need to put rounds out at long distance and require precision shot placement on high magnification. Complementing the magnification range and reticle design are capped low-profile windage and elevation turrets that adjust as much as 80 MOA at 1/4 MOA per click increments to improve your first-shot accuracy.
Notable Features Include:
- 3:1 zoom magnification range and objective lens size are optimized for mid- to long-range shooting in all light conditions
- Low 3-9x magnification allows the user to scan wide areas of the landscape with the ability to zoom in and make positive identification, with capability to take shots at longer distances if required
- 40mm objective provides the light gathering required for use in challenging conditions without adding excessive weight and bulk for stalking and moving through brush
- Low-dispersion (LD) glass corrects aberrations, improving contrast and color fidelity and correcting lens-edge curvature
- Highly efficient, ultra-wide broadband anti-reflection SpectraCoat lens coatings reduce surface reflections across the entire visible spectrum, improving light transmission
- Extremely durable and abrasion-resistant LensArmor lens coatings ensure the lenses avoid scratches and other abrasions that can interfere with clear views
- 35-foot field of view on 3x, 12' on 9x
QuadPlex Reticle Details:
- Simple non-illuminated duplex design
- Second focal plane placement: Reticle appearance won't change as magnification moves power up and down; it appears the same at all power settings
- Long outer posts with short thin center hairs
- Center hairs provide precise shot placement at high power with the posts providing a clearly defined aiming point on low power
- Simple design leaves the field of view uncluttered and free from distraction
| Magnification Type | 3x -9x |
|---|---|
| Magnification | Zoom: 3X to 9X |
| Objective Lens Size | 40 mm |
| Exit Pupil | 13.3mm to 4.4mm |
| Eye Relief | 3.6" |
| Field of View @ 100 Yards Spec | 35ft - 11.9 ft |
| Tube Diameter | 1 Inch |
| Turret Type | Capped |
| Turret Click Value | .250 MOA |
| Illuminated Reticle | None |
| Reticle Focal Plane | 2nd Focal Plane |
| Weight | 15.3 oz |
| Max Elevation Adjustment | 80 MOA |
| Max Windage Adjustment | 80 MOA |



