Sig Sauer WHISKEY 3 3-9x40
- Item: SOW33206
- Brand: Sig Sauer
- Condition: New
Sig Sauer WHISKEY 3 3-9x40 Rifle Scope (SOW33206) designed for traditional hunting rifles as well as common MSR / AR platforms, the WHISKEY3 3 - 9x40 mm riflescope is the ideal solution for short, medium and long range engagements and dangerous game hunting, as well as recreational shooting across a wide range of calibers. 3x optical zoom offered in second focal plane (SFP) with multiple reticle options. HellFire illumination available on select models. Low dispersion (LD) glass provides industry leading optical clarity for any situation. European style eyepiece for a smooth, fast, and precise reticle adjustment. Dependable waterproof (IPX-7 rated for complete immersion up to 1 meter) and fog-proof performance.
Notable Features Include:
- 3:1 zoom magnification range and objective lens size are optimized for mid- to long-range shooting in all light conditions
- Low 3-9x magnification allows the user to scan wide areas of the landscape with the ability to zoom in and make positive identification, with capability to take shots at longer distances if required
- 40mm objective provides the light gathering required for use in challenging conditions without adding excessive weight and bulk for stalking and moving through brush
- Low-dispersion (LD) glass corrects aberrations, improving contrast and color fidelity and correcting lens-edge curvature
- Highly efficient, ultra-wide broadband anti-reflection SpectraCoat lens coatings reduce surface reflections across the entire visible spectrum, improving light transmission
- Extremely durable and abrasion-resistant LensArmor lens coatings ensure the lenses avoid scratches and other abrasions that can interfere with clear views
- 35-foot field of view on 3x, 12' on 9x
HellFire QuadPlex Reticle Details:
- Second focal plane placement: Reticle appearance won't change as magnification moves power up and down; it appears the same at all power settings
- Partial illumination improves visibility of key parts of the reticle to improve accuracy in all light conditions
- Traditional duplex crosshair design
- Center illuminated red dot provides a clear aiming point in all light conditions
- Non-illuminated long outer posts draw the eye to the center aiming point on low power
- Short center hairs provide precision aiming on high power without obscuring smaller targets
- Clearly defined aiming at all magnifications
- Proprietary HellFire illumination system utilizes fiberoptic technology to adjust the intensity of the center aiming point from dim IR compatible to a bright dot that can easily be seen in full daylight, resulting in a clearly defined aiming point in any light condition
- Multiple brightness settings from dim night vision device (NVD) compatible to high intensity for bright daytime visibility
- Runs on one included CR2032 battery
| Magnification Type | 3x - 9x |
|---|---|
| Magnification | Zoom: 3X to 9X |
| Objective Lens Size | 40mm |
| Exit Pupil | 13.3mm - 4.4mm |
| Eye Relief | 3.6" |
| Field of View @ 100 Yards Spec | 35 ft - 11.9 ft |
| Tube Diameter | 1 Inch |
| Turret Type | Capped |
| Turret Click Value | .250 MOA |
| Illuminated Reticle | Yes |
| Reticle Focal Plane | 2nd Focal Plane |
| Battery Type | CR2032 |
| Weight | 16.4 oz |
| Max Elevation Adjustment | 80 MOA |
| Max Windage Adjustment | 80 MOA |



