Sig Sauer WHISKEY 3 4-12x40
- Item: SOW34204
- Brand: Sig Sauer
- Condition: New
Sig Sauer WHISKEY 3 4-12x40 Rifle Scope (SOW34204) designed for traditional hunting rifles as well as common MSR/AR platforms, the WHISKEY3 4 - 12x40 mm riflescope is the ideal solution for medium to long range engagements, as well as recreational shooting across a wide range of calibers. Also great for dangerous game hunting. Features 3x optical zoom in second focal plane (SFP) with multiple reticle options. HellFire illumination available on select models. Low dispersion (LD) glass provides industry leading optical clarity for any situation. European style eyepiece for a smooth, fast, and precise reticle adjustment. Dependable waterproof (IPX-7 rated for complete immersion up to 1 meter) and fog-proof performance.
Notable Features Include:
- 3:1 zoom magnification range and objective lens size are optimized for mid- to long-range shooting in all light conditions, optimized for the AR and MSR platforms
- Moderate 4-12x magnification allows the user to scan the landscape for targets on low power with the ability to zoom in and make positive identification and take shots at longer distances if required
- 40mm objective provides the light gathering required for use in challenging conditions without adding excessive weight and bulk for stalking and moving through brush
- Low-dispersion (LD) glass corrects aberrations, improving contrast and color fidelity and correcting lens-edge curvature
- Highly efficient, ultra-wide broadband anti-reflection SpectraCoat lens coatings reduce surface reflections across the entire visible spectrum, improving light transmission
- Extremely durable and abrasion-resistant LensArmor lens coatings ensure the lenses avoid scratches and other abrasions that can interfere with clear views
- 25-foot field of view on 4x, 8.3' on 12x
BDC-1 QuadPlex Reticle Details:
- Simple non-illuminated duplex design
- Second focal plane placement: Reticle appearance won't change as magnification moves power up and down; it appears the same at all power settings
- Designed for ballistic drop compensation (BDC) at a variety of distances
- Short thick outer posts with long thin center hairs
- Equally spaced hash marks on the horizontal and lower vertical axes for BDC and windage adjustments without touching the turrets
- Not caliber specific
| Magnification Type | 4X - 12X |
|---|---|
| Magnification | Zoom: 4X to 12X |
| Objective Lens Size | 40mm |
| Exit Pupil | 10.0 mm - 3.3 mm |
| Eye Relief | 3.6" |
| Field of View @ 100 Yards Spec | 24.8 ft - 8.3 ft |
| Tube Diameter | 1 Inch |
| Turret Type | Tactical MOA |
| Turret Click Value | .250 MOA |
| Illuminated Reticle | None |
| Reticle Focal Plane | 2nd Focal Plane |
| Weather Resistance | Waterproof & Fogproof |
| Weight | 16.6 oz |
| Battery Life | N/A |
| Max Elevation Adjustment | 60 MOA |
| Max Windage Adjustment | 60 MOA |



