Smith & Wesson 1911 Pro 45 ACP
Performance Center Model SW1911
- Item: 178011
- Brand: Smith & Wesson
- Condition: New
Out of stock
$1,459.00
Out of Stock
Description
PERFORMANCE CENTER Model SW1911 .45 ACP Brings competition specifications and features to factory models, this Pro Series Pistol offers that ready-to-go package while still maintaining production line integrity.
Notable Features Include:
- Double sided frame safety
- 30 LPI frontstrap checkering
- Hand polished barrel feed ramp
- Precision crowned muzzle
- Novak Dovetail Fiber Optic
Specifications
| Color | Stainless |
|---|---|
| Caliber/Gauge | .45 ACP |
| Barrel Length | 5" |
| Size | Full-Size/Duty |
| Capacity | 8 + 1 |
| Trigger | Single Action |
| Optic Ready | No |
| Firearm Sight | Adjustable Fiber Optic |
| Sights | Fiber Optics Sight |
| Firearm Overall Length | 8.70" |
| Weight | 41 oz |
Reviews
Write Your Own Review



