Smith & Wesson M&P 22 COMPACT
- Item: 10199
- Brand: Smith & Wesson
- Condition: New
Out of stock
$409.00
Out of Stock
Description
Reduced Scale Version of the Full-Size M&P Pistol
Threaded Barrel with Thread Adapter -Fits Most 1/2x28 thread Suppressors
2 Magazines Included
Ambidextrous Manual Safety
Reversible Magazine Release
Picatinny-Style Accessory Rail
M&P 22 COMPACT THREADED BARREL .22 LR is engineered with an attention to detail and superior ergonomics, M&P22 pistols connect the shooter with the shot. Ideally suited for training or target shooting, this semi-automatic compact pistol maintains standard M&P pistol design features and includes a few extras.
Notable Features Include:
What's In The Box?
- M&P 22 COMPACT
- 2-10 RND Magazines
- User Manual
Specifications
| Color | Black |
|---|---|
| Caliber/Gauge | .22 LR |
| Barrel Length | 3.6" |
| Size | Compact |
| Capacity | 10 + 1 |
| Trigger | Striker Fired |
| Optic Ready | No |
| Firearm Sight | 3 Dot Adjustable Rear |
| Sights | Adjustable Iron Sight |
| Firearm Overall Length | 7.30" |
| Weight | 15.30 oz |
Reviews
Write Your Own Review



