Smith & Wesson - M&P Shield
.45 ACP - NTS
- Item: 11531
- Brand: Smith & Wesson
- Condition: New
Out of stock
$435.00
Out of Stock
Description
Smith & Wesson took the power and features of their full sized M&P pistols and put them into a slim, lightweight pistol the size of your hand. The S&W M&P Shield is an easy to conceal pistol that offers professional grade features with simple operation and reliable performance day or night.
Notable Features Include:
- 3.1" stainless steel barrel
- Striker fired
- Polymer frame with embedded stainless steel chassis system
- Thin and lightweight making it easier to conceal
- No thumb safety (NTS)
- White dot sights
- Patented take-down lever allows for disassembly without pulling the trigger
- S&W Lifetime Service Policy
What's In The Box?
- (1) 6 rd & (1) 7 rd magazine
- Cable lock
- Owners Manual
Specifications
| Color | Black |
|---|---|
| Caliber/Gauge | .45 ACP |
| Barrel Length | 3.1" |
| Size | Sub-Compact |
| Capacity | 6 + 1 |
| Trigger | Striker Fired |
| Firearm Sight | 3 Dot White |
| Sights | Fixed Iron Sight |
| Firearm Overall Length | 6.45" |
| Weight | 21.5 oz |
Reviews
Write Your Own Review



