Smith & Wesson M&P 9 Shield EZ M2.0
No Thumb Safety w/ Crimson Trace Laserguard
- Item: 12439
- Brand: Smith & Wesson
- Condition: New
Out of stock
$575.00
Out of Stock
Description
Easy rack slide
2 easy-to-load magazines
Grip safety
White Dot Rear Sight
Crimson Trace Red Laserguard
The M&P 9 SHIELD EZ No Thumb Safety w/ Crimson Trace Red Sight pistol ships with two 8 round magazines that feature a load assist tab for quick and easy loading. The pistol also features an optimal M&P pistol 18-degree grip angle for a natural point of aim, white-dot front and adjustable white-dot rear sights.
Notable Features Include:
What's In The Box?
- M&P 9 SHIELD EZ W/ LaserGuard
- 2-8 RND Mags
- User Manual
Specifications
| Color | Black |
|---|---|
| Caliber/Gauge | 9mm |
| Barrel Length | 3.675" |
| Size | Compact |
| Capacity | 8 + 1 |
| Trigger | Striker Fired |
| Optic Ready | No |
| Firearm Sight | Red Crimson Trace Laser |
| Sights | Laser Sight |
| Firearm Overall Length | 6.80" |
| Weight | 23.8 oz |
Reviews
Write Your Own Review



