Smith & Wesson M&P Shield EZ - .380 ACP
Manual Thumb Safety
- Item: 11663
- Brand: Smith & Wesson
- Condition: New
Out of stock
$428.00
Out of Stock
Description
The reality of protection is that you never know when you’ll need it. Smith & Wesson took the power and features of their full sized M&P pistols and put them into a slim, lightweight pistol the size of your hand. The S&W M&P Shield is an easy to conceal pistol that offers professional grade features with simple operation and reliable performance day or night.
Notable Features Include:
- 3.675" stainless steel barrel
- Internal hammer fired
- Polymer frame
- Thin and lightweight making it easier to conceal
- Manual Thumb Safety
- White Dot Sights
- S&W Lifetime Service Policy
What's In The Box?
- Cable lock
- Owners Manual
Specifications
| Color | Black |
|---|---|
| Caliber/Gauge | .380 ACP |
| Barrel Length | 3.68" |
| Size | Compact |
| Capacity | 8 + 1 |
| Trigger | Striker Fired |
| Optic Ready | No |
| Firearm Sight | 3 Dot Adjustable Rear |
| Sights | Adjustable Iron Sight |
| Firearm Overall Length | 6.7" |
| Weight | 18.5 oz |
| Width | 1.05" |
Reviews
Write Your Own Review



