Smith & Wesson M&P Shield EZ
9mm - No Thumb Safety
- Item: 12437
- Brand: Smith & Wesson
- Condition: New
Out of stock
Special Price
$499.99
Regular Price
$583.99
Out of Stock
Description
The reality of protection is that you never know when you’ll need it. Smith & Wesson took the power and features of their full sized M&P pistols and put them into a slim, lightweight pistol the size of your hand. The S&W M&P Shield is an easy to conceal pistol that offers professional grade features with simple operation and reliable performance day or night.
Notable Features Include:
- 3.675" stainless steel barrel
- Internal hammer fired
- Polymer frame
- Thin and lightweight making it easier to conceal
- No Thumb Safety
- White Dot Sights
- S&W Lifetime Service Policy
- Picatinny-style raile
- Grip safety
- Easy to rack slide
- Light trigger with tactile and audible reset
What's In The Box?
- Cable lock
- Owners Manual
- (2) 8rd magazines
Specifications
| Color | Black |
|---|---|
| Caliber/Gauge | 9mm |
| Barrel Length | 3.68" |
| Size | Compact |
| Capacity | 8 + 1 |
| Trigger | Striker Fired |
| Optic Ready | No |
| Firearm Sight | 3-Dot Sights |
| Sights | Fixed Iron Sight |
| Firearm Overall Length | 6.8" |
| Weight | 23 oz |
Reviews
Write Your Own Review



