Smith & Wesson M442 38 Special
Internal Lock - Black
- Item: 162810
- Brand: Smith & Wesson
- Condition: New
Out of stock
$497.00
Out of Stock
Description
Smith & Wesson J-Frame revolvers have had your back since 1950. These small revolvers were designed to fire a full power round and are as simple and easy to use as they are reliable. Available in various calibers and with three diverse hammer designs, it is no surprise that the Smith & Wesson J-Frame has become the most popular, small-frame, defense revolver on the market.
The Model 442 is a variation of the Model 42 Centennial Airweight that integrates the time-tested features of the original with modern advancements.
Notable features include:
- 1 7/8" stainless steel barrel
- Lightweight alloy frame for easy carry
- Carbon cylinder
- Snag free enclosed hammer
- Rated for +P use
- Internal lock model
- Doluble action only
- Integrated iron sights
- S&W Lifetime Service Policy
-
Whats in the box?
- Cable lock
- Owners Manual
Specifications
| Color | Matte Black |
|---|---|
| Caliber/Gauge | .38 Special |
| Barrel Length | 1.875" |
| Size | Micro-Compact |
| Capacity | 5 RDS |
| Trigger | Double Action |
| Optic Ready | No |
| Sights | Fixed Iron Sight |
| Firearm Overall Length | 6.30" |
| Weight | 15 oz |
Reviews
Write Your Own Review



