Smith & Wesson MODEL 442 38 Sp.
1.88" Matte Black
- Item: 150544
- Brand: Smith & Wesson
- Condition: New
Out of stock
$497.00
Out of Stock
Description
The Model 442 is a variation of the Model 42 Centennial Airweight that integrates the time-tested features of the original with modern advancements. This lightweight, enclosed hammer revolver is a favorite back-up and concealed carry firearm.
Notable Features Include:
• Lightweight alloy frame for easy carry
• Stainless steel barrel
• Carbon steel cylinder
• Snag-Free enclosed hammer
• Rated for continuous +P Use
• NO INTERNAL LOCK
Specifications
| Color | Matte Black |
|---|---|
| Caliber/Gauge | 38 SPL+P |
| Barrel Length | 1.875" |
| Size | Micro-Compact |
| Capacity | 5 RDS |
| Trigger | Double Action |
| Optic Ready | No |
| Firearm Sight | Fixed Sights |
| Sights | Fixed Iron Sight |
| Firearm Overall Length | 6.30" |
| Weight | 14.60 oz |
Reviews
Write Your Own Review



