Smith & Wesson - M&P M2.0
- Item: 11683
- Brand: Smith & Wesson
- Condition: New
Designed for personal, sporting, and professional use, the M&P M2.0 delivers an entirely new platform, introducing innovative features in nearly every aspect of the pistol, including trigger, grip, frame, and finish. Highlights of the M&P M2.0 pistol include an extended stainless-steel chassis and a low barrel bore axis for reduced muzzle rise and faster aim recovery. The M&P M2.0 pistol further improves performance with a fine-tuned, crisper trigger, lighter pull and a tactile and audible reset. The pistol includes an aggressively-textured grip and four interchangeable palmswell inserts for optimal hand-fit and trigger reach. Includes two magazines, a limited lifetime warranty and a lifetime service policy.
Notable Features Include:
- 4" stainless steel barrel
- Striker fired
- Polymer frame with embedded stainless steel chassis system
- Factory 3-dot sights
- Aggressive grip texture for enhanced control
- Patented take-down lever allows for disassembly without pulling the trigger
- Four interchangeable palmswell grip inserts for optimal hand fit and trigger reach - S, M, ML, L
- S&W Lifetime Service Policy
What's In The Box?
- (2) 15 rd
- Cable lock
- Owners Manual
| Color | Black |
|---|---|
| Caliber/Gauge | 9mm |
| Barrel Length | 4" |
| Size | Compact |
| Capacity | 15 + 1 |
| Trigger | Safe Action |
| Optic Ready | No |
| Firearm Sight | Standard 3-Dot |
| Sights | Fixed Iron Sight |
| Firearm Overall Length | 7.3" |
| Weight | 28.8 oz |



