Smith & Wesson M&P 9 Shield 2.0 EDC Kit
Manual Thumb Safety - LSR
- Item: 12395
- Brand: Smith & Wesson
- Condition: New
Out of stock
$465.00
Out of Stock
Description
The reality of protection is that you never know when you’ll need it. Smith & Wesson took the power and features of their full sized M&P pistols and put them into a slim, lightweight pistol the size of your hand. The S&W M&P Shield is an easy to conceal pistol that offers professional grade features with simple operation and reliable performance day or night.
Notable Features Include:
- 3.1" stainless steel barrel
- Striker fired
- Polymer frame with embedded stainless steel chassis system
- Thin and lightweight making it easier to conceal
- Manual thumb safety
- Factory 3-dot sights
- Patented take-down lever allows for disassembly without pulling the trigger
- Integrated Crimson Trace Laser
- S&W Lifetime Service Policy
What's In The Box?
- (1) 7 rd & (1) 8 rd magazine
- Integrated Crimson Trace Laser
- Flashlight
- Folding Knife
- Cable lock
- Owners Manual
Specifications
| Color | Black |
|---|---|
| Caliber/Gauge | 9mm |
| Barrel Length | 3.10" |
| Size | Sub-Compact |
| Capacity | 8 + 1 |
| Trigger | Striker Fired |
| Optic Ready | No |
| Firearm Sight | 3 Dot White |
| Sights | Laser Sight |
| Firearm Overall Length | 7.5” |
| Weight | 2.54 oz |
Reviews
Write Your Own Review



