SOLGW M4 EXO2 13.7" M-LOK Rifle
- Item: EXO2-13.7-BLK
- Brand: Sons of Liberty Gun Works
- Condition: New
SOLGW M4-EXO2 13.7 Rifle features a 13.7” barrel machined from 4150 chrome moly vanadium steel and QPQ Nitride finished inside and out. Attached to the end of the barrel is a pinned and welded NOX 3 prong flash hider to get the overall length to 16 inches. The six groove 1/7 twist rate is optimal for heavy 62 grain 5.56 NATO surplus ammunition. The Mid-length gas system and appropriate gas port size ensures reliable function under any conditions and minimal recoil. The government profile barrel and gas system are protected by the EXO2 free float handguard with M-LOK slots for full customization potential.
The SOLGW lower receiver is decked out with aftermarket furniture like the B5 Systems carbine stock and pistol grip for better ergonomics than standard Mil-Spec equipment. It utilizes the carbine buffer system for optimal reliability and low recoil when combined with the mid-length gas system.
Upper Features Include:
- 13.7″ Government contour
- 5.56 NATO Chamber
- 4150 CrMoV (Chrome Moly Vanadium per MIL-B-11595E)
- 1:7 Twist Rate
- 1/2×28 Threaded Muzzle
- .750″ Gas Block Journal w/Appropriately sized gas port
- QPQ coated M4 Feed Ramp Barrel Extension
- Sons of Liberty “F” marked Front Sight Block
- Mid Length Melonited Stainless Steel Gas Block
- Magpul SL Mid-length Hand guard
- EXO2 MLOK Rail
- NOX 5.56 Muzzle Device Keymount
Lower Receiver Features Include:
- Forged 7075-T6 Aluminum with Type II Hardcoat and Bright Dip
- Machine finished to improve tolerances
- Matte black hard-coat anodized finish
- Compatible with Mil-Spec parts and receivers
- SOLGW M4 Lower Receiver
- (*Lower Ingravings May Vary per Rifle/Call Now for Specifications)
Buffer Features Include:
- Mil-Spec Buffer System
- 6 Position Mil-Spec Receiver Extension Tube made from 7075-T6 Aluminum
- 3.1oz H Buffer
- Sprinco Blue Rifle Length Spring
- QD Mil-Spec with properly staked Castle Nut Receiver End Plate
Additional Features Include:
- Liberty Fighting Trigger
- Mil-Spec Trigger Guard
- SOLGW/Vltor Mod4 Charging Handle
- B5 Systems Bravo Stock
What's In The Box?
- SOLGW M4-EXO2 13.7 Rifle
- Hiddenen Tactical Soft Case
- (3) OKAY Industries Surefeed 30rd Mag
| Color | Black |
|---|---|
| Barrel Length | 13.7” |
| Caliber/Gauge | 5.56 NATO (.223) |
| Capacity | 30 + 1 |
| Firearm Overall Length | 48" |
| Barrel Twist Rate | 1:7" |
| Stock | B5 Systems Bravo Stock |
| Weight | 13 lbs |
| Trigger | Mil-Spec |
| Handguard | EXO2 MLOK Rail |
| Operating System | Mid-Length |
| Pistol Grip | B5 Systems P23 Grip |
| Platform | AR-15 |



