Springfield Armory Hellcat
OPRD SMSC 4 MOA Red Dot
- Item: HC9319BOSPMSC
- Brand: Springfield Armory
- Condition: New
Out of stock
$799.00
Out of Stock
Description
After years of development, the Hellcat is finally here. The 3" barreled micro-compact pistol features a capacity of 11+1 with its patented magazine (13+1 with the extended mag) and is the result of years of meticulous developement and design in addition to an in-depth collaboration with top engineers, shooters, and self defense experts.
The Hellcat offers a ground-breaking approach to red dot sight integration for an EDC pistol. As an Optical Sight Pistol, the Hellcat OSP features a seamless cover plate that will remove to allow direct mounting of a micro red dot to the slide for the lowest possible profile.
Notable Features Include:
- 3" cold hammer forged steel barrel; Melonite coated
- SMSc carry optic
- Double action
- Dual spring with full length guide rod
- High visibility tritium/luminescent front sight, tactical rack u-notch rear sight
- Non-proprietary accessory rail
- Flat trigger
- Reversable mag release
- Loaded chamber indicator
- Billet machined, melonite finish
- Optics ready
- Adaptive grip texture
-
What's In The Box?
- (1) 11rd, (1) 13rd Extended
- Springfield Armory lockable hard case
- Cable lock
- Owners Manual
Specifications
| Color | Black |
|---|---|
| Caliber/Gauge | 9mm |
| Barrel Length | 3" |
| Size | Micro-Compact |
| Capacity | 13 + 1 |
| Trigger | Striker Fired |
| Optic Ready | Yes |
| Firearm Sight | SMSC 4 MOA Red Dot |
| Sights | Red Dot Sight |
| Firearm Overall Length | 6" |
| Weight | 17.90 oz |
Reviews
Write Your Own Review



