Springfield Armory Hellcat
OSP **OPTIC NOT INCLUDED**
- Item: HC9319BOSP
- Brand: Springfield Armory
- Condition: New
Out of stock
$599.00
Out of Stock
Description
After years of development, the Hellcat is finally here. The 3" barreled micro-compact pistol features a capacity of 11+1 with its patented magazine (13+1 with the extended mag) and is the result of years of meticulous developement and design in addition to an in-depth collaboration with top engineers, shooters, and self defense experts.
The Hellcat offers a ground-breaking approach to red dot sight integration for an EDC pistol. As an Optical Sight Pistol, the Hellcat OSP features a seamless cover plate that will remove to allow direct mounting of a micro red dot to the slide for the lowest possible profile.
Notable Features Include:
- 3" cold hammer forged steel barrel; Melonite coated
- Double Action
- Dual spring with full length guide rod
- Tritium/Luminescent Front, Tactical Rack U-Notch Rear
- Non-proprietary accessory rail
- Flat trigger
- Reversable mag release
- Loaded chamber indicator
- Billet machined, melonite finish
- Optics ready
- Adaptive grip texture
-
What's In The Box?
- (1) 11rd, (1) 13rd Extended
- Springfield Armory lockable hard case
- Cable lock
- Owners Manual
Specifications
| Color | Black |
|---|---|
| Caliber/Gauge | 9mm |
| Barrel Length | 3" |
| Size | Micro-Compact |
| Capacity | 11 + 1 |
| Trigger | Striker Fired |
| Optic Ready | Yes |
| Firearm Sight | Tritium/Luminescent Front, Tactical Rack U-Notch Rear |
| Sights | Night Sight |
| Firearm Overall Length | 6" |
| Weight | 17.9 oz |
Reviews
Write Your Own Review



