Springfield Armory XDM Elite
- Item: XDME9459BHC
- Brand: Springfield Armory
- Condition: New
Out of stock
$519.99
Out of Stock
Description
The Springfield Armory XD-M Elite 4.5" features the Match Enhanced Trigger Assembly, delivering the finest production polymer-framed pistol trigger pull available, ambidextrous slide stop, improve slide serrations, and an increased magazine of 20+1. The XD-M Elite 4.5" offers you a handgun ready to serve.
Notable Features Include:
- 4.5" cold hammer forged steel barrel; Melonite coated
- Recoil system is one piece with full length guide rod
- Fiber Optic Front, Tactical Rack U-Dot Rear Sights
- Black Polymer Frame
- Short Magwell
-
What's In The Box?
- (2) 20 round magazine
- Springfield Armory lockable hard case
- Cable lock
- Owners Manual
Specifications
| Color | Black |
|---|---|
| Caliber/Gauge | 9mm |
| Barrel Length | 4.5" |
| Size | Full-Size/Duty |
| Capacity | 20 + 1 |
| Trigger | Safe Action |
| Optic Ready | No |
| Firearm Sight | Fiber Optic Front/ Tactical Rack U-Dot Rear |
| Sights | Fiber Optics Sight |
| Firearm Overall Length | 7.6" |
| Weight | 29 oz |
Reviews
Write Your Own Review



