Steiner Micro Reflex Sight (MRS)
CR1632 BATTERY - 3MOA Red Dot
- Item: 8700
- Brand: Steiner
- Condition: New
In stock
$539.99
Out of Stock
Description
The Steiner Micro Reflex Sight (MRS) 8700 is a both eyes open sight for better situational awareness, wider peripheral and to act faster when engaging moving targets. The 3 MOA red dot is easily visible and won’t obstruct targets even at larger distances. The Steiner Micro Reflex Sight (MRS) works perfect on any shooting platform while giving you speed and confidence in your next shot.
Specifications
| Magnification | Fixed: 1X |
|---|---|
| Eye Relief | Unlimited |
| Tube Diameter | N/A |
| Turret Click Value | 1.0 MOA |
| Illuminated Reticle | Yes |
| Reticle Focal Plane | N/A |
| Battery Type | CR1632 |
| Weather Resistance | Waterproof to 10m / Shockproof |
| Weight | 2.5 oz |
| Length | 1.89" |
| Battery Life | CR1632 |
| Max Elevation Adjustment | 45 MOA |
Reviews
Write Your Own Review



