Steiner Military Marine MM1050 10x50
- Item: 2035
- Brand: Steiner
- Condition: New
Out of stock
$524.99
Out of Stock
Description
The Steiner Military Marine MM1050 10x50 2035 is the civilian version of the battle-worthy military binoculars. They are lightweight and rugged enough for any application while providing bright images even in low-light situations. The Steiner Military Marine MM1050 10x50 is small enough to fit in your backpack. Other features include the sports-auto-focus which allows you to only focus your eyepiece once, so you are not adjusting the focus while chasing moving targets. The Steiner Military Marine MM1050 10x50 is excellent for spotting game in low-light.
Specifications
| Close Focus Distance | 20 ft |
|---|---|
| Exit Pupil | 5 mm |
| Eye Relief | 16 mm |
| Field of View @ 1000 Yds | 327 ft |
| Weight | 36 oz |
| Length | 5.1" |
| Magnification Type | 10X |
| Objective Lens Size | 50 mm |
| Twilight Factor | 22.4 |
| Weather Resistance | Waterproof & Fogproof |
| Width | 8.1" |
Reviews
Write Your Own Review



