Steiner Military Marine MM830 8x30
Sports-Auto Focus
- Item: 2033
- Brand: Steiner
- Condition: New
Out of stock
$269.99
Out of Stock
Description
The Steiner Military Marine MM830 8x30 2033 is the civilian version of the battle-worthy military binoculars. They are lightweight and rugged enough for any application, while providing bright images. The Steiner Military Marine MM830 8x30 is small enough to fit in your pocket or a backpack. Other features include the sports-auto-focus which allows you to only focus your eyepiece once, so you are not adjusting the focus while chasing moving targets. The Steiner Military Marine MM830 8x30 is excellent for sporting events, concerts, or just enjoying the view.
Specifications
| Close Focus Distance | 66 ft |
|---|---|
| Exit Pupil | 3.8 mm |
| Field of View @ 1000 Yds | 360 ft |
| Weight | 17 oz |
| Length | 4.2" |
| Magnification Type | 8X |
| Objective Lens Size | 30 mm |
| Twilight Factor | 15.5 |
| Weather Resistance | Waterproof & Fogproof |
| Width | 6.7" |
Reviews
Write Your Own Review



