Steiner T536 5x36 Battle Sight
5.56 Cal. Rapid Dot Reticle
- Item: 8798-556
- Brand: Steiner
- Condition: New
In stock
$799.99
Out of Stock
Specifications
| Magnification | Fixed: 5X |
|---|---|
| Objective Lens Size | 36mm |
| Exit Pupil | 7.2 mm |
| Eye Relief | 2.7 in |
| Tube Diameter | N/A |
| Turret Click Value | 1.0 CM |
| Illuminated Reticle | Yes |
| Battery Type | CR2032 |
| Weight | 17.8 oz |
| Length | 5.7" |
| Max Elevation Adjustment | 35 MOA |
| Max Windage Adjustment | 35 MOA |
Reviews
Write Your Own Review



