Steiner Tactical T750 7x50
Sports-Auto Focus - Multi-Coated
- Item: 2052
- Brand: Steiner
- Condition: New
Out of stock
$537.99
Out of Stock
Specifications
| Close Focus Distance | 66 ft |
|---|---|
| Exit Pupil | 7.1 mm |
| Field of View @ 1000 Yds | 356 ft |
| Weight | 20.5 oz |
| Length | 5.5" |
| Magnification Type | 7X |
| Objective Lens Size | 50mm |
| Twilight Factor | 18.7 |
| Weather Resistance | Waterproof & Fogproof |
| Width | 8.15" |
Reviews
Write Your Own Review



