STI Staccato C2
- Item: 10-802000
- Brand: Staccato
- Condition: New
Out of stock
$1,999.99
Out of Stock
Description
9MM
3.9 INCH BULL BARREL
3X 16-ROUND MAGAZINES
FIBER OPTIC FRONT DAWSON CHARGER REAR
GRIP 2011 G2, OFFICER LENGTH, BLACK
FRAME IS LIGHTWEIGHT ALLOY W/ ACCESSORY RAIL
With more capacity when you need it, the Staccato C2 DUO Tactical is equipped with a double-stack magazine. Compact and lightweight, the C2 is durable, reliable, insanely accurate, and easy to shoot well.
Notable Features Include:
What's In The Box?
- Staccato C2 DUO Tactical
- 3X 16-ROUND MAGAZINES
Specifications
| Color | Black |
|---|---|
| Caliber/Gauge | 9mm |
| Barrel Length | 3.9" |
| Size | Compact |
| Capacity | 16 + 1 |
| Trigger | Double Action/Single Action |
| Optic Ready | No |
| Firearm Sight | Fiber Optic Front, Tactical Rack U-Dot Rear |
| Sights | Fiber Optics Sight |
| Firearm Overall Length | 7.5" |
| Weight | 25oz |
| Width | 1.49" |
Reviews
Write Your Own Review



