Stoeger - M3000 Freedom Series Defense - 12GA
18.5" - Black Synthetic
- Item: 31890FS
- Brand: Stoeger
- Condition: New
Out of stock
$579.00
Out of Stock
Description
Stoeger M3000 Defense Freedom Series (31890FS) shotgun has a lightweight synthetic stock, the Defense Freedom Series is comfortable enough to carry for extended periods of time without feeling fatigued. Compared to others in its price range, no other will match the Defense Freedom's dependability. Similar to other M3000 shotguns, it features Stoeger's own Inertia-Driven semi-automatic action.
Notable Features Include:
- Ghost Ring Sights
- Weaver Scope Base
- Lightweight synthetic stock
- 7+1 capacity
- Drop at Heel: 2-1/2"
- Drop at Comb: 1-1/2"
What's In The Box?
- Stoeger M3000 Defense Freedom Series
- Choke Tube
- Shim Kit
Specifications
| Color | Black |
|---|---|
| Suggested Use | Tactical/Duty |
| Shotgun Chamber | 3" |
| Barrel Length | 18.5" |
| Firearm Overall Length | 40.75" |
| Capacity | 8 RDS |
| Caliber/Gauge | 12 GA |
| Weight | 6..6 lbs |
Reviews
Write Your Own Review



