Stoeger - M3020 - 20GA
28" - Black Synthetic
- Item: 31820
- Brand: Stoeger
- Condition: New
Out of stock
$529.00
Out of Stock
Description
Stoeger M3020 (31820) shotgun is a 3-inch chambered, 20-gauge, Inertia Driven semi-automatic shotgun joins Stoeger's line of high-quality, affordable firearms. Versatility, value and solid reliability make the M3020 ideal for waterfowl, wild turkey, or upland game. The M3020 handles a full range of loads, from 2 3/4-inch up to the potent 3-inch magnum without adjustment. For reliability and performance, no other 20-ga. semi-auto in its price range compares.
Notable Features Include:
- 28" Barrel
- 3-inch, 20-gauge, Inertia Driven semi-automatic
- Handles loads up to 3-inch magnums without adjustment
- Drilled and tapped to accommodate Weaver-style scope bases
- red-bar fiber-optic front sight for quick and easy sighting, even in low-light conditions
- Black Synthetic Finish
- Type of Sights: Red-bar
- Drop at Heel: 1-3/4"
- Drop at Comb: 1-1/4"
What's In The Box?
- Stoeger M3020 20GA
- Shim Kit
- Choke Tubes
Specifications
| Color | Black |
|---|---|
| Suggested Use | Hunting |
| Shotgun Chamber | 3" |
| Barrel Length | 28" |
| Firearm Overall Length | 49.75" |
| Capacity | 5 RDS |
| Caliber/Gauge | 20 GA |
| Weight | 5.7 lbs |
Reviews
Write Your Own Review



