Swarovski CL Companion NOMAD 8x30
Handcrafted Leather Binocular w/ NOMAD Field Case
- Item: 58127
- Brand: Swarovski
- Condition: New
Out of stock
$2,769.00
Available to Backorder
Description
Swarovski CL Companion NOMAD 8x30 58127 more than just binoculars, Swarovski’s handcrafted NOMAD series enriches multiple senses with stunning optics, natural ergonomics, and elegant leather armor. Make the most of every sighting with the Swarovski CL Companion NOMAD 8x30 58127. You’ll never miss what you’re looking for with the wide field of view and superior optics. The ergonomic design of these binoculars make them lightweight and fit in your hands easily. The Swarovski CL Companion NOMAD 8x30 ensure viewing is smooth and jitter-free.
Specifications
| Close Focus Distance | 9.8 ft |
|---|---|
| Exit Pupil | 3.8 mm |
| Eye Relief | 15 mm |
| Field of View @ 1000 Yds | 396 ft |
| Weight | 17.3 oz |
| Length | 5.0" |
| Magnification Type | 8X |
| Objective Lens Size | 30 mm |
| Twilight Factor | 15.5 |
| Weather Resistance | Waterproof & Fogproof |
| Width | 4.6" |
Reviews
Write Your Own Review
Recommended Accessories






