Swarovski CL Pocket 8x25 - Green
Mountain Accessory Package w/ Orange Case
- Item: 46151
- Brand: Swarovski
- Condition: New
In stock
$859.00
Only 1 Left!
Description
Swarovski CL Pocket 8x25 46151 allows you to enjoy unrestricted viewing and outstanding optics quality. The upgraded design of the new CL Pocket 8x25 46151 now sits more comfortably in your hand. Superior optics allow for long viewing comfort and adjustable eyecups ensure even eyeglasses wearers can enjoy the wide field of view.
Swarovski CL Pocket Features
• Compact Size
• Ergonomic Design
• Improved Double Bridge
• High-Precision Optics
In the Box
• Swarovski CL Pocket Binocular
• Mountain Accessory Package
• Microfiber Cloth
• Eyepiece Cover
Specifications
| Exit Pupil | 3.1 mm |
|---|---|
| Field of View @ 1000 Yds | 357 ft |
| Weight | 12.2 oz |
| Length | 4.3" |
| Magnification Type | 8X |
| Objective Lens Size | 25 mm |
| Twilight Factor | 14.2 |
| Weather Resistance | Waterproof & Fogproof |
| Width | 3.9" |
Reviews
Write Your Own Review
Recommended Accessories






