Swarovski EL Binoculars 10x42 HD
- Item: 37010
- Brand: Swarovski
- Condition: New
Built by Swarovski Optik, the 10x42 EL Binocular features several technologies to optimize image quality and ensure accuracy even in unfavorable light conditions. The powerful 10x magnification and 336 ft field of view is ideal for medium to long-range viewing while the SWAROVISION field-flattener lenses produce a virtually flat image delivering razor-sharp clarity with life-like color thanks to the fluoride-containing HD lenses. For the first time, the user receives a perfect, undistorted image presenting the finest details. The new EL truly stands out from other binoculars due to the larger eye relief which enables eyeglass wearers to observe the full field of view. The removable, twist-in eyecups allow the user to adjust the position in three stages according to his or her needs. In addition to the optical performance, the light, perfectly-balanced weight, and wrap-around grip make holding these binoculars a comfortable experience for long periods of time or even in one hand. Featuring waterproof and fog proof technologies, a durable housing, and a SWAROCLEAN coating to ensure that water droplets, dirt, and bug spray can be washed away with ease, the Swarovski EL Binoculars were built to endure the great outdoors.
Included with the purchase of the Swarovski EL Binoculars 10x42 is the FieldPro package containing tethered objective lens covers, a tethered ocular rainguard, an adjustable neck strap, and a carrying bag.
More Info:
| Close Focus Distance | 10.8 ft |
|---|---|
| Exit Pupil | 4.2 mm |
| Eye Relief | 20 mm |
| Field of View @ 1000 Yds | 336 ft |
| Weight | 28.2 oz |
| Length | 6.3" |
| Magnification Type | 10X |
| Objective Lens Size | 42 mm |
| Twilight Factor | 20.5 |
| Weather Resistance | Waterproof & Fogproof |
| Width | 4.8" |
-
-
Beretta A300 Outlander 12 Gauge 28" TrueTimber DRTSynthetic Construction - Right Hand
$823.54Out of stock -
Daniel Defense - DDM4 V7 PISTOL - 5.56 NATOSB Tactical SOB Pistol Stabilizing Brace
$2,163.00Out of stock -
Daniel Defense - DD5 V4 - 6.5 CREEDMOOR6 Position w/SoftTouch Overmolding Stock
$2,599.00Out of stock -
SureFire - M600DF Dual Fuel LED Scout Light Pro1500 Lumens - MIL-STD-1913/M-LOK Mounts
$296.00Out of stock -
-
Swarovski SLC 10x42 W BGreat Balance of Magnification, Field of View, Size & Weight
$1,599.00Out of stock -
-






