Swarovski SLC 8x56 W B
Great Balance of Magnification, Field of View, Size & Weight
- Item: 58253
- Brand: Swarovski
- Condition: New
In stock
$2,299.00
29 In Stock
Description
Optimized for night use, the Swarovski SLC 8x56 W B 58253 is the perfect tool to view wildlife on afternoon adventures. The large objective lens allows in loads of light, so you never miss a thing, no matter the time of day. The Swarovski SLC 8x56 W B offers a wide field of view and the ergonomic housing and balanced weight makes it easy for carrying and viewing.
Specifications
| Exit Pupil | 7 mm |
|---|---|
| Eye Relief | 23 mm |
| Field of View @ 1000 Yds | 400 ft |
| Weight | 43.2 oz |
| Length | 7.64" |
| Magnification Type | 8X |
| Objective Lens Size | 56 mm |
| Twilight Factor | 21.2 |
| Weather Resistance | Waterproof & Fogproof |
| Width | 5.5" |
Reviews
Write Your Own Review
Recommended Accessories









